Podpoř pořízení nových stanových dílců! Můžeš zde >

Dárcovká výzva na www.darujeme.cz

Stanový dílec byl původní součástí výstroje vojáka československé armády (Věcný věstník z r. 1927, čl. 390. Více např. zde) a později oblíbeným společníkem trempů a skautů. Jde o kosočtverec nepromokavé pevné látky, ze kterého se dají stavět různě velké stany propínáním několika kusů do sebe nebo malé jednoduché přístřešky. Může se požít jako pláštěnka nebo nouzová nosítka.

Jednoduchost a variabilita systému stanových dílců je důvodem jejich obliby. Podobné systémy používaly a používají ozbrojené jednotky na celém světě dodnes.

Některé oddíly stále používají stanové dílce na podsadách k budování táborů

Naše tábory jsou též v tradičním stylu, stavíme na zelené louce a snažíme se, aby po skončení tábora po nás nezbylo nic, než ušlapaná tráva. Rádi bychom tábořili nejvýš dvakrát po sobě na jednom místě. Pro tento kočovný způsob táboření se vybavujeme. Proto padla volba na stanové dílce, které poskytují mnoho možností použití, jsou skladné, lehké, stan se z nich snadno staví, celty se dobře balí a mohou být součástí výstroje každého člena. Moderní materiály navíc umožňují kombinovat nízkou hmotnost s pevností a odolností. Samotná celta se dá použít jako prostěradlo při výpravě na základnu, bivak nebo nouzový přístřešek, lze z ní vytvořit lehátko třeba pro přenos raněného. Ze dvou celt lze postavit stan pro dva bez nebo s podsadou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výzva - stanové dílce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.