Poslání skautingu

“Cílem skautského programu je zlepšit úroveň budoucí občanské společnosti, zejména po stránce charakterové a zdravotní. Nahradit sobectví službou, vytvořit z chlapce mravně i tělesně zdatného člověka, který by své schopnosti užíval při službě bližním.
Občanství bylo krátce definováno jako „aktivní věrnost a oddanost společnosti“. Ve svobodné zemi bývá za dobrého občana obvykle považovaný ten, kdo zachovává zákony, řádně koná svou práci, chodí k volbám, ale starost o obecné blaho ponechává jiným. To je občanství pasivní. Ale pasivní občanství nestačí uchovat ve světě hodnoty svobody, spravedlnosti a cti. To dokáže jen občanství aktivní!”

(Rady skautským vůdcům – Baden Powell)

Creating better world

Baden Powell ve svém odkazu:

Drazí skauti,

pokud jste viděli hru Petr Pan, budete si pamatovat, jak si hlavní pirát připravoval svůj poslední proslov, protože se bál, že až přijde jeho čas, nebude schopen dostat slova ze své hrudi. Se mnou je to dost podobné, takže přesto, že právě teď neumírám, jednou jistě zemřu a rád bych vám poslal své sbohem.

Pamatujte, že je to naposledy, co ode mě cokoliv uslyšíte, takže o tom, co vám píšu, dobře přemýšlejte.

Měl jsem velice šťastný život a doufám, že vy všichni prožijete podobně šťastný život jako já.

Věřím, že nás Bůh seslal na tento svět, abychom byli šťastni a užívali si života. Radost a štěstí nepřicházejí s bohatstvím, ani s úspěšnou kariérou, ani s vlastní pohodlností. Jedním z kroků ke štěstí je péče o své zdraví a tělesnou sílu v dětství. S tím budete použitelní pro život a můžete si užívat života v dospělosti.

Studium přírody nám ukazuje, jak nádherné a úžasné jsou věci, které Bůh na tomto světě vytvořil pro to, abychom je vychutnávali. Buďte spokojeni s tím, co máte, a udělejte s tím to nejlepší, co můžete. Dívejte se na všechno z té lepší stránky.

Opravdová cesta k docílení štěstí je dělání radosti ostatním lidem. Pokuste se zanechat tento svět o trochu lepším, než jaký byl, když jste na něj přišli. Až se váš čas naplní, zemřete šťastně s pocitem, že jste v žádném případě neprožili svůj život zbytečně. „Buďte připraveni“ v tomto ohledu žít šťastně a šťastně také zemřít. Držte se svého skautského slibu i poté, co z vás vyrostou dospělí lidé – a Bůh vám ve vašem úsilí pomůže.

Váš přítel,

Robert Baden-Powell z Gilwellu”