Tři principy skautingu

Všechny tři principy spolu souvisí, plníme povinnost k Bohu, když se připravujeme, povinnost k sobě, když studujeme jeho dílo, povinnost k druhým, když na základě poznatků pečujeme o sebe a o druhé, nejsme lhostejní k věcem veřejným, hledáme dobro.
Když něco hledáme, klademe si otázky “PROČ, CO  a JAK, …?”. S každou zodpovězenou otázkou, přichází otázky další.

Skauti by se měli připravit na to, aby mohli být dobrými občany své země a světa.
Už v mládí byste měli vnímat všechny ostatní chlapce coby kamarády. Pamatujte, zda jste chudí nebo bohatí, z města či z venkova, musíte stát bok po boku za svou vlastí. Pokud nedržíte spolu, škodíte své vlasti. Musíte na své rozdíly zapomenout.

Jestliže pohrdáte jinými chlapci jen proto, že jsou z chudší rodiny,

jste snobové. Pokud nenávidíte jiných, protože se narodili bohatší, jste blázni.
Každý z nás by měl zaujmout ve světě místo, které si najde, využít ho co
nejlépe a s ostatními táhnout za jeden konec.
Jsme jako cihly v jedné zdi, každý má v ní své místo, i když v tak velké zdi se může zdát malý. No, pokud se jedna cihla rozpadne nebo vypadne ze zdi, na ostatní je pak větší tlak, objeví se pukliny a celá zeď se začne kymácet.

Nesnažte se příliš prosazovat, neboť by vás čekala jen zklamání bez konce.
Pracujte pro dobro své země, nebo firmy, kde jste zaměstnáni, a když
budete takto pracovat, dostaví se úspěch i uznání, které jste chtěli.

Snažte se a můžete se na to vše připravovat už ve škole – stavte se svědomitě
k tomu, co se tam naučíte, ne proto, že by vás to bavilo, ale vaší povinností vůči vlasti je neustále se zlepšovat. Pusťte se do matematiky, dějepisu, jazyků a s takovým přístupem k učení to určitě zvládnete.
Nemyslete na sebe, ale na vlast a na to, co dobrého přinese vaše práce
druhým. “

(Baden Powell – Scouting for boys)

Dnes by se dalo po zkušenostech světových válek upozornit na to, že vlastenectví se snadno změní na nacionalismus a to není stejné. Jsme obyvatelé jedné planety , jednoho vesmíru, stejně tak bychom vše měli milovat a pečovat o tento prostor coby pozemšťané.

Za zmínku také stojí upozornění na to, že je nepatřičné vyvolávat rozpory z důvodu rozdílů a nerovností. Každý je v něčem dobrý, každý má své místo a každý může být něčím prospěšný v rodině, oddíle, ve své vlasti i na světě.

Bůh pravděpodobně miluje originalitu, jinak by stvořil svět podle kopíráku. Při bližším zkoumání zjistíme, že i duplikáty jsou každý jiný.