Kroj

“Skautský stejnokroj symbolizuje bratrské pouto mezi chlapci na celém světě.
Když je skaut upraven a nosí svůj stejnokroj správné, dělá dobré jméno našemu hnutí. Ukazuje tak, že je hrdý na sebe sama a na svůj oddíl.
Neupravený, nepořádné oblečený skaut může na druhé straně vrhnout v očích veřejnosti špatné světlo na celé hnutí. Takový člověk podle mně nepochopil skautského ducha a není hrdý na své členství v našem velkém bratrství.”

Robert Baden-Powell

“Kdekoli ujalo se hnutí skautské, všude zaveden byl pro hochy jednoduchý
stejnokroj. Obyčejný občanský oblek jest příliš drahý a není dosti pohodlný
pro různé práce a cvičení v táboře. Vliv stejnokroje na jednání a chování se
hocha na veřejnosti také vysoko se cení.”

A. B. Svojsík, Základy junáctví

Skautský kroj pomáhá již desítky let udržovat bratrské pouto mezi skauty na celém světě. Jeho podoba byla původně odvozena od uniformy jihoafrické jízdní policie z dob, kdy jí velel Baden Powell. Jejich stejnokroj se mu zdál ideálním z hlediska pohodlí, praktičnosti i ochraně proti nepřízni počasí. Z původní podoby kroje anglických skautů byl vytvořen i kroj skautů českých.

Jak jsme na jiném místě zmínili, a z tohoto textu vyplývá kroj je součástí symbolického rámce. Symbolika není v často neprávem přičítané militantnosti, ale k sounáležitosti a ztotožnění se s ideály a cílem skautingu.  Symbolická je jeho historie i současnost, je identifikačním znakem země, které je nositel občanem i jednotky, které členem, na kroji může nositel prezentovat své dosažené úspěchy podobně jako si třeba indián skládal pera do čelenky.

Zde získáte online aplikaci, na které si můžete sestavit svůj kroj.