Získávání zkušeností

V partě, při pobytu v přírodě seznamování se skautskými ideály přichází první zkušenosti. Ve škole se převážně vychází z teorie, ve skautu z praxe. Rozumní vůdci nedělají přednášky, ale připravují program tak, aby se děti mohli realizovat a získávat zkušenosti. Dávají jim prostor k dobrovolnému dodržování pravidel, k samostatné realizaci a kreativitě.  Často dospělí přemýšlí jak podpořit zájem a kreativitu, ale vzápětí ji zabijí tím, že když se děti začnou realizovat negativně reagují na jejich pokusy a výsledky a snaží se jim vnucovat své zkušenosti. Platí, že zkušenosti jsou nepřenositelné. Náš program je takový, aby byla příležitost zkušenosti získat.

Na družinových schůzkách se především učí týmové spolupráci a sociálním dovednostem, do programu se zařazují praktické dovednosti, a sport.

Na výpravách se získané zkušenosti ověřují a dostávají se do souvislostí.

Tábor je završením skautského roku. Podle účasti na táboře se vidí zájem dětí o program a přátelství navázaná v oddíle. Zde táborníci zužitkují vše co se naučili a objeví spoustu nepoznaného. Prožijí legraci i dobrodružství. Na táboře se z pravidla zakončují Nováčkovské zkoušky slibem Mláďat nebo Skautů, členové se připravují na přechod do starší skupiny nebo do nových družin. Členové družin se seznamují se sestrami a bratry z celého oddílu.

Nováčkovská zkouška je soubor kompetencí pro to, aby se nováček seznámil s životem oddílu a rozhodl se zda jej příjme. Dosud máme oddílovou verzi, kterou projdou všichni nováčci a to i dospělí. Oficiální Nováček Světlušek a Vlčat používáme jak doplněk. Mládě nováček by měl znát to co potřebuje vědět jeho věková skupina, skauti to co mláďat a skauti, dospělí nováček rovněž, s tím, že by uměl vše vysvětlit dětem.

Další nástroj Stezka je cestou k ověřování dalších zkušeností. Družina by se měla připravovat na plnění společně. Pokud je člen připraven, rádce družiny by měl na oddílové radě navrhnou, potvrzení kompetence. Plnit stezky není povinnost, je to výzva. Plnit výzvy je také prokázání zájmu o oddílový program.