O připravenosti pomáhat druhým

Každý jsme jiný, každý jsme jedinečná bytost. Díky tom jsme každý jinak připravený pomáhat druhým.

Nezapomeň na povinnost k sobě

Pomáhat druhému souvisí s povinností k sobě, ne jen tím jak jsme se připravovali, ale i s tím na co skutečně máme.
Nemůžeme tonoucímu pomoci tím, že za ním skočíme, když neumíme plavat, místo jednoho tonoucího mohou být dva. Asi se dají najít i jiné způsoby jak pomoci a neutopit se.
Není rozumné věnovat se vedení skautů tak, abych zanedbal své vzdělání, práci nebo rodinu.

Kdo může pomoci víc, chudý člověk, nebo bohatý?

Co je to bohatství?

Někdo si představuje, že čím víc se mu sype peněz, má větší dům, víc věcí, tím je bohatší. Ale je tomu tak? Zkusme to změřit.
Jednu definici bohatství nabízí Robert Kiyosaki

Jde o počet dní, které nemusíte pracovat, a přesto si udržíte svou životní úroveň

1. příklad:
    1. Pokud jsou Vaše měsíční náklady 10.000,- a nemáte žádné pasivní příjmy, ale naspořeno máte 30.000,- tak vaše zámožnost činí přibližně tři měsíce, tzn. cca 90 dní.
    2. Máte pasivní příjmy 15 000,- vaše zámožnost je zajištěna po dobu, dokud pasívní příjem trvá a ještě si vytváříte rezervu. Pokud o to nepřijdete jste bohatí.
  2. příklad:
    1. Indiánský kmen, kterému stačí co příroda poskytne je bohatý.
    2. Indiánský kmen, který “civilizovali” misionáři zchudl, protože mu přestalo stačit co příroda poskytuje.
  3. příklad:
    1. Vůdce, který musí zanechat oddílu, protože by neuživil rodinu a neměl na ní čas, není dost bohatý, aby mohl dělat tento dobrý skutek. Ani nezávisí na tom jak má velký příjem.
    2. Parta roverů, schopná vytvořit firmu, vybuduje nájemní garáže. Příjem z nájmu jim dá dostatek prostředků na osobní náklady a práce je nenáročná na čas, takže se mohou věnovat rodině i vést oddíl.

Skaut je hospodárný

Důležitá je rozvaha. Čím víc potřebuji, tím jsem chudší a nesvobodný.

Jaké má kdo možnosti, čím je schopný pomoci?

1. příklad:
    1. Chudý člověk dá práci druhým, když má peníze na to, aby zaplatil za služby. Tím pomáhá těm co služby poskytují
    2. Nemá-li na životní náklady, je závislý na pomoci, solidaritě a dobrých skutcích, přesto může dělat dobré skutky
  2. . příklad:
    1. Bohatý člověk může dát práci a výdělek dalším lidem. Za práci je mzda/odměna,  z odměny Zaměstnanci ze mzdy, zaměstnavatel z příjmů platí odvody státu. Tím přispívají společnosti. Vedle toho, každý z nich, může poskytovat pomoc, dělat dobré skutky
    1.

Všichni mohou dělat dobré skutky, jednat morálně i amorálně, mravně i nemravně, sociálně i asociálně, hledat odpovědi na otázky a nebo se o nic nestarat. Rozhodnutí je na každém, pokud
 jsou duševně způsobilí a na živu.
Po některých zůstává dobrý skutek ještě po jejich smrti. Například po lidech, kteří pochopili něco z Božího díla, něco o co se podělili s lidstvem a lidstvu to slouží, nebo ho to posunulo k dalšímu, co slouží lépe.