Myšlenkové základy skautingu

Skautská praxe spočívá v celoživotním vzdělání ve smyslu myšlenkových základů skautingu. Pro skauta by měly být v podstatě světovým názorem s přesahem do jejich života v osobním i veřejném bytí. Není tak důležité, co říkáme, ale to co prakticky děláme, jak konáme. Zjednodušeně se s MZS můžeme seznámit takto:

Tři principy

Na počátku byl skauting ovlivněn dvěma směry, zakladatelem Robertem Baden Powellem (GB) a Ernestem Tophsonem Setonem (USA).

R. B. Powell položil základní kameny Povinnosti k sobě, Povinnosti k druhým a Povinnosti k Bohu, vyšší moci, jejíž dílo je určující i pro řád vesmíru a respekt k němu je významný pro existenci života.
RBP vnesl do skautingu zkušenosti souvisejí s vojenským uspořádáním. V oblasti vzdělání se inspiroval u domorodců, se kterými se setkal v období, kdy se účastnil Burských válek.

E. T. Seton ovlivnil skauting Lesní moudrostí – Woodcraft – a liberálním přístupem, vše bylo inspirováno indiánskými kmeny s respektem k Bohu, Velkému duchu. V jeho pojetí je příroda chrámem, kontakt s přírodou je živým kontaktem s Bohem, vše co nám příroda poskytuje Božími dary. Člověk je součástí, měl by brát jen pro život, ne pro rozmar. 

Skautská výchovná metoda

Na těchto základních kamenech stojí pilíře Skautské výchovné/vzdělávací metody:

Družinová soustava:

Skauti jsou organizováni do družin, se snahou vytvořit ideálně přirozenou partu v počtu 5-10 členů.

Symbolický rámec:

Skauting sám je symbolický rámec, je chápán jako hra na život. Hru provází mnoho symbolů. Základním je Kniha džunglí – vlčí smečka s hlavními hrdiny Mauglím, Akélou, Šer chánem, Baghírou a Balúem. Dalšími symboly jsou kroj, znaky, vlajky, pozdravy, jméno organizace, jednotek i přezdívky jejich členů. Během let si každý rok oddíly vytváří hry s dalšími symbolickými rámci.

Pobyt v přírodě:

Většina programu směřuje do přírody. Zde je nejpřirozenější hřiště pro mládež, kde jsou členové party odkázáni jeden na druhého. V primitivních podmínkách zjišťují, že v týmu je větší pravděpodobnost úspěchu, každý je v něčem dobrý, vše potřebné k životu poskytuje příroda a sami jsou její součástí. Získávají dovednosti, když si budují své táborové příbytky, nakupují si, vaří, budují a udržují dostupný komfort podle svých možností a schopností, hrají hry nebo je organizují, plánují a hospodaří. Příroda je také vhodná tělocvična.

Skautské ideály:

Zákon, heslo, denní příkaz a slib jsou ve své podstatě pravidla pro život v lidské společnosti. Každá věková skupina má svá, se kterými se postupně seznamuje, a která jej provází celým životem. Jednou z podmínek členství je složení slibu, kterým člen stvrzuje zájem a slibuje snahu nadále žít podle těchto ideálů.

Získávání zkušeností:

V partě při pobytu v přírodě, seznamování se se skautskými ideály, přichází první zkušenosti. Zde končí teorie a začíná praxe. Tato praxe je podporována Nováčkovskou zkouškou vlčat, světlušek a skautů a Stezkami I., II., III. stupeň vlčat a světlušek, I., II., III. stupeň skautů a skautek. Po 13. roku života mohou členové nastoupit cestu dalšího vzdělání – Rádcovský kurz, Čekatelský kurz, Vůdcovský kurz, Odborná činovnická kvalifikace, Instruktorská kvalifikace a další kurzy.

Osobní rozvoj:

Pokud je člen motivován, při všem co je výše popsáno, podle svých individuálních schopností daných geneticky, rodinným prostředím, školním i mimoškolním vzděláním, se sám osobně rozvíjí a hledá vlastní cestu dovedností a znalostí. Skaut podporuje osobní rozvoj plněním takzvaných Odborek.

Dospělí průvodci: 

Průvodci by měli nechat u členů rozvíjet kreativitu, iniciativu a samostatnost. Základním předpokladem je, že tyto vlastnosti nepřebijí vlastní aktivitou. Dbají o dostatečný prostor pro samostatnou a bezpečnou činnost členů a jejich realizaci v družině, později oddíle a organizaci.

Cíl

Vše výše popsané je cesta k cíli, který je střechou, ta je pevně umístěna na základech a pilířích. Člověk s jistým rozhledem, zkušenostmi a morálními předpoklady je připravený na rychle se vyvíjející společenské změny, dále se připravuje být ne jen dobrým členem své rodiny, ale též aktivní a užitečnou součástí občanské společnosti, podporující snahy o udržitelný život na planetě.