Balení batohu

Při pobytu v přírodě často přenášíme batoh na tábořiště,  je třeba se zaměřit na komfort a pohodlí. Těžiště batohu bychom se měli snažit dostat co nejvíce nad těžiště těla. Nejtěžší věci je tak dobré umisťovat v prvních dvou čtvrtinách výšky batohu co možná nejblíže k zádům a nejlehčí věci do spodní části. Středně těžké věci pak umístěte do zbývajícího prostoru batohu.

V naší praxi, kdy balíme výstroj ABC, by měla mít každá věc své místo, možná dvě, protože když jdeme s výstrojí B jsou věci jinak dostupné jak v zabaleném C.

Výstroj B je určena pro jednodenní výlety, ty děláme i na výpravách, proto by se měl do batohu vejít i malý batůžek o takovém objemu, aby se tam B vešla. Je vždy lepší, když se věci vejdou do batohu a neseme váhu stejně rozloženou, než když se nosí v rukách nebo se na batoh všelijak přivazují. Čím víc toho z batohu trčí, tím víc to překáží třeba v dopravních prostředcích.

PÁR UŽITEČNÝCH RAD

  1. Důležité věci (telefon, mapa, kompas, doklady, lékárnička, nouzové oblečení, nouzové jídlo, KáPéZetka…) raději balte do nepromokavých obalů (postačí igeliťák), nikdy nevíte, kdy skončíte v potoce :-).
  2. Při balení nezapomínejte na to, že některé věci budete potřebovat třeba až večer nebo další den, jiné naopak za pár hodin. Přizpůsobte tomu proto postup při balení. Méně potřebné věci můžou být dál od vstupních otvorů.
  3. Karimatku je někdy dobré připevnit navrch či naspod ruksaku pomocí speciálních popruhů. Ušetříte tak neuvěřitelně hodně místa na jiné podstatné věci.
  4. Nezapomínejte utáhnout všechny kompresní popruhy na batohu. Obsah pak necestuje na vašich zádech a lépe se Vám pohybuje v terénu.
  5. Pokud nesete vodu v lahvích, zohledněte při balení fakt, že vodu budete upíjet. V takovém případě totiž měníte polohu těžiště batohu. Zvláště v případě, že rádi nosíte „petky“ po stranách, nadělá jedna plná a druhá prázdná slušnou neplechu ve stabilitě.
  6. Potřeby první pomoci a nejvyšší nouze mějte vždy po ruce ve víku batohu. Rychlý přístup k nim může v extrémním případě zachránit život.
  7. Nepromokavou bundu nebo pláštěnku mějte také na dosah. Mezi jídlem jsou Vám k ničemu.
  8. Při delší túře mimo civilizaci počítejte s tím, že Vám sice budou ubývat zásoby jídla a pití, naroste však objem odpadků, které sebou musíte tahat. Nezapomeňte si na ně proto vzít nějaký pytlík či vak.
  9. Je skvělé, že víte, jak v batohu rozvrstvit hmotu, ale nezapomínejte, že tělo není nezničitelné. Odborníci se shodují na tom, že byste neměli na zádech nosit více, jak 40% vaši tělesné váhy. Nechte proto doma vše, co nutně nepotřebujete.

2 komentáře